W spadku po Nikola Tesli, twórcy ery bezprzewodowej, pozostała nam technologia generowania skutecznego środka przeciwdrobnoustrojowego, który również neutralizuje zapach dymu. Naturalny środek do dezynfekcji to niezwykle aktywny chemicznie, występujący również w naturze ozon.
Ozon jest związkiem bardzo aktywnych atomów i cząsteczek tlenu, czyli wolnych rodników. W wyniku reakcji chemicznych neutralizują one toksyczne mikrobiologiczne i chemicznie substancje. Dzięki ozonowaniu można zatem pozbyć się nie tylko grzybów czy pleśni, ale także zapachów, będących konsekwencją obecności dymu papierosowego. Dużą skuteczność osiąga także w neutralizacji zapachu pozostającego po pożarze, czy przypaleniu mięsnych potraw w kuchni.
Na czym polega działanie ozonu
Ozonowanie jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych procesów usuwania zapachu dymu unoszącego się w pomieszczeniu po zadymieniu, w tym trudnego do zneutralizowania dymu białkowego, powstającego po spaleniu np. mięsa. Ozon to silny utleniacz, który neutralizuje cząsteczki zapachowe, uwalniając dodatkowy tlen do powietrza. Zasadniczo ozon usuwa zapachy, w tym zapach dymu, poprzez eliminację cząsteczek, które powodują nieprzyjemne zapachy. Ozon, czyli tlen zdolny do trzech wiązań, jest to bardzo aktywna cząsteczka wytwarzana przez połączenie, związanie się wolnego atomu tlenu do cząsteczki tlenu, jaki znamy z powietrza – o2. Zwiększenie ładunku atomowego cząsteczki O3 powoduje szybszą reakcję z innymi cząsteczkami, związkami chemicznymi, które odpowiadają za nieprzyjemne zapachy.
Jak działa ozon?
Ozon wiąże się z fragmentami struktur chemicznych, które odpowiadają za zapach dymu, rozbija je i tworzy nowe. Zmienia także właściwości fizyczne związku, w tym również zapach. Ozonowanie zatem to chemiczne oczyszczanie otoczenia, które można powtarzać tak długo, aż do skutecznego usunięcia zapachu dymu ozonem. Ilość potrzebnego ozonu i czas trwania zabiegu zależy od kubatury pomieszczenia i ilości zapachu dymu, który wymaga oczyszczenia. Czas zabiegu może wahać się od jednej godziny do ponad 10 godzin.
Jakie ma zalety usuwanie zapachu zadymienia ozonem?
Ozonowanie pomieszczenia dla palących może spowodować, że pomieszczenie będzie znacznie mniej przesiąknięte dymem, a tym samym poprawi komfort przebywania w nim. Zjawisko to dotyczy także aut, w których były palone papierosy. W wypadku pomieszczeń i rzeczy zadymionych w efekcie pożaru usunięcie zapachu jest dużo trudniejsze i rozłożone w czasie przy wykorzystaniu sukcesywnej, długotrwałej emisji mniejszej ilości ozonu. Ozon skutecznie rozkłada cząsteczki dymu i oddziela je tak, aby mogły się rozproszyć. Ozon może neutralizować i skutecznie usuwać różne rodzaje dymu z nie tylko z powietrza. Ozonowanie wpływa pozytywnie również na pozbywanie się zapachu dymu z ubrań, sprzętów czy mebli.
Na jakie efekty możemy liczyć po usuwaniu zapachu dymu ozonem?
Zabiegi ozonowania są skuteczne w przypadku prawie każdego zapachu, który jest trudny do zwalczenia. Wysoką skuteczność wykazuje w przypadku takich zapachów, których nie da się usunąć za pomocą takich rzeczy jak odświeżacze powietrza. Mowa tu nie tylko o dymie:
- papierosowym
- powstałym w czasie pożaru,
- powstałym zadymieniem kuchni w wyniku spalenia potraw w czasie gotowania.
Przy okazji usuwania zapachu dymu możemy spodziewać się dodatkowo usunięcia pleśni, roztoczy i grzybów. Jednocześnie usunięte będą zapachy zwierząt domowych z pomieszczeń, w których przeprowadzamy usuwanie zapachów zadymienia ozonem.