co to jest ozonowanie

Na czym polega i kiedy stosuje się ozonowanie

Ozonowanie mieszkania jest zabiegiem, dzięki któremu można skutecznie zdezynfekować przestrzeń, całe wyposażenie, jednocześnie pozbywając się uciążliwych zapachów. Dodatkowo ozonowanie skutecznie likwiduje grzyby oraz pleśnie na ścianach. Cały zabieg jest realizowany z wykorzystaniem ozonu. Jest on cząsteczką tlenu, która składa się nie z dwóch, lecz trzech atomów. Trzeci atom wyróżnia się skłonnością do wchodzenia w reakcje z innymi związkami. Tym samym rozbija jedną substancje, jednocześnie tworząc związki z innymi. Sprawia to, że ozon jest bardzo reaktywny oraz skuteczny podczas dezynfekcji oraz neutralizacji zapachów. Należy jednak stosować go bardzo ostrożnie, gdyż w dużym stopniu podrażnienie tylko skórę, lecz również płuca i układ oddechowy. Sprawdzoną firmą specjalizującą się w ozonowaniu pomieszczeń jest Ozon System https://ozonsystem.pl/

Efekty ozonowania

Proces ozonowania wykorzystuje się najczęściej w przypadku mieszkań, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz grzybów i pleśni. Wynika to z niezwykłej specyfiki ozonu, który jest w stanie rozwijać cząsteczki substancji, powodujących nieprzyjemne bo nie. Może to być na przykład uciążliwy kwas masłowy, lecz również chemikalia czy stęchlizna. Tym samym z ozonowanie bardzo często wykonuje się w starych kamienicach, lecz również po lokatorach, którzy nie dbali o higienę przestrzeni, a także w tych pomieszczeniach, w których palone były papierosy czy też z innego powodu wystąpiły nieprzyjemne zapachy.

Jednak ozonowanie jest doskonałym wyborem także po remontach oraz budowie mieszkania, aby w ten sposób szybciej pozbyć się uciążliwych zapachów farb, lakierów. Ozonowanie sprawdza się również po zalaniu mieszkania czy też pożarze. Ponadto ozon bardzo skutecznie niszczy drobnoustroje. Jest w stanie wypełnić wszystkie zakamarki oraz szczeliny, podobnie jak powietrze. Tym samym skutecznie czyści także przewody wentylacyjne oraz rury. Po przeprowadzonym zabiegu wszystkie bakterie, grzyby oraz wirusy zostają usunięte. Dlatego też proces ozonowania często stosuje się w szpitalach i miejscach użytku publicznego.

Czy ozonowanie mieszkania należy powtarzać?

Jest to uzależnione przede wszystkim od sytuacji. Najczęściej po wykonaniu remontu oraz usunięcia wszystkich zapachów farb oraz materiałów budowlanych ozonowanie może być jednorazowym zabiegiem. Natomiast, aby skutecznie usunąć zapach spalenizny po pożarze zazwyczaj konieczne jest kilkukrotne wykonanie zabiegu. W związku z tym, że ozonowanie jest niezwykle skutecznym zabiegiem to zazwyczaj konieczność jego powtórzenia występuje tylko w nielicznych sytuacjach. Zależy to jednak od wydajności pracy generatora, powierzchni lokalu, a także w celu wykonywania zabiegu.