ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń, na czym polega, jakie ma zalety i jakie daje efekty

Ozonowaniu można poddawać wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się ludzie, np. pokoje hotelowe, biura i przedszkola. Często proces ten wykonuje się także w schroniskach dla zwierząt oraz różnych pomieszczeniach. Ozon ma właściwości bakteriobójcze, dlatego jest wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń. Jest gazem o silnie utleniających właściwościach, jego działanie jest silne, ale krótkotrwałe.

Ozonowanie pomieszczeń – zalety i przygotowanie wnętrza

Metoda oczyszczania za pomocą ozonu jest w pełni bezpieczna i ekologiczna. Należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie do ozonowania. Mieszkania znajdujące się w bloku powinny mieć zasłonięty otwór wentylacyjny, aby ozon nie przedostał się do innych pomieszczeń, z kolei mieszkając w domu jednorodzinnym, lepszym rozwiązaniem jest usunięcie kratki i dokładne ozonowanie otworów wentylacyjnych, ponieważ zazwyczaj jest tam dużo grzybów i bakterii.

Należy także otworzyć wszystkie szafki i pawlacze, aby ozon mógł wszędzie dotrzeć. Można także zdjąć pokrowce z materaców, wyłożyć pościel, pod dywany trzeba podłożyć jakieś twarde elementy, aby powierzchnia pod nim również była dobrze zdezynfekowana. Ozonowanie pomieszczeń jest dużo bardziej efektywne, jeśli we wnętrzu występuje duża wilgotność. Aby ją podwyższyć można użyć nawilżacza powietrza. Pomieszczenie powinno być odkurzone, przewietrzone, a powierzchnie podłóg oczyszczone.

Gdzie najczęściej jest stosowane ozonowanie pomieszczeń?

W celu przeprowadzenia ozonowania niezbędny jest odpowiedni generator ozonu. Niezawodnym sprzętem do ozonowania dysponuje firma Ozon System https://ozonsystem.pl.  Ozonowanie pomieszczeń sprawdza się szczególnie w takich miejscach, jak:

  •  szpitale, gabinety lekarskie, laboratoria,
  •  galerie handlowe, hotele, domy jednorodzinne i mieszkania w blokach,
  •  hale produkcyjne oraz magazyny,
  •  pomieszczenia z trudno dostępnymi zakamarkami,
  •  serwisy samochodowe wykorzystują ozon do dezynfekcji klimatyzacji oraz oczyszczania wnętrza auta.

Ozon jest w stanie zneutralizować źródła powstawania zapachów, a nie tylko je niwelować. Ozonowanie pomieszczeń skutecznie neutralizuje zapach we wnętrzach po pożarach, zalaniach i zadymieniach. Przed rozpoczęciem ozonowania trzeba wyprowadzić z pomieszczenia wszystkie zwierzęta i rośliny, ludzie również nie powinni przebywać w takich miejscach. Po wykonaniu całego procesu, przed korzystaniem z pomieszczenia, trzeba najpierw dobrze je wywietrzyć. Ozon neutralizuje różne patogeny, zarówno drobnoustroje, grzyby, wirusy jak i różnego rodzaju alergeny, jest więc wyjątkowo bezpieczny dla alergików.